Jak se měla děcka na táboře?

Farnost Ostrožská Lhota

Jak se měla děcka na táboře?

Jak se měla děcka na táboře?

Na letošní letní tábor farnosti Ostrožská Lhota, který se uskutečnil ve dnech 18. - 25. července 2016, jsme se pod vedením lhotské mládeže vydali na nedalekou faru do Boršic u Buchlovic. Toto místo, svou vzdáleností blízké hradu Buchlov, se pro letošní tábor velmi hodilo, jelikož se jeho tématem stali Rytíři. Království obléhané nepřáteli potřebovalo pomoci, král Artuš s královnou Hedvikou proto povolali do služby 17 udatných dětí – již tradičně nejen z Ostrožské Lhoty, ale také z Blatnice pod sv. Antonínkem, Uherského Ostrohu a Zlámance.

Děti, ochotné hájit královskou čest a toužící vysloužit si rytířský řád, byly rozděleny do tří družin a oděné do různobarevných rytířských hábitů. Následně si zvolily vlastní pokřiky a vyrobily ručně malované plátěné praporce a obranné štíty. K podpoření kurážné atmosféry přispěla táborová hymna, jejíž ústřední slova: "Hoja hoj hoja hoj, v králi máme zastání, hoja hoj hoja hoj, Bůh nás ochrání!" dodala odvahu nejednomu tábornickému srdci.

Boršický zrekonstruovaný farní dvůr nám poskytl zázemí pro společné chvíle a letní hry, proběhla zde například výuka střelby z luku, vyprávění pohádkových pověstí či balónková bitva. Navštěvovali jsme také přilehlé louky a lesy, kde se odehrála kupříkladu noční hra, ve které děti za využití plížení a plazení zachraňovaly spoutanou královnu, anebo závěrečná bitva, které se zúčastnil i samotný král a v níž děti dobývaly hradní pevnost obléhanou nepřáteli.

Své zážitky si táborníci mohli po celou dobu zapisovat do táborových deníčků. V nich našli také zamyšlení na každý den s jedním z našich českých světců, která doprovázela společné ranní a večerní modlitby. Scházeli jsme se též u stolování, jídelníček se letos nesl v duchu středověké kuchyně, čemuž odpovídaly i názvy pokrmů. Děti se každý den snažily rozklíčovat, co dobrého je pro ně připraveno. Na jídelníčku si mohly přečíst: "Lov byl úspěšný - enom to zakvičálo! Tož jsme to hodili do hrnca a brambory k temu." Když nás čekal táborák, dočetly se: "Kůsek masička na glocek napichnutý a na ohýnku opečený." A nebo například: "Pořádná nálož pro středověké trubadůry!", to když byly na oběd krúpy s fazolú.

Děti nebyly ochuzeny ani o letní koupání, které proběhlo na nedaleké přehradě na Smraďavce obklopené krásnými lesy. V rámci nedělního táborového výletu jsme pěší túrou doputovali na hrad Buchlov, kde jsme navštívili dětskou komentovanou prohlídku. Po té již následovalo to nejvíce očekávané, na nedaleké louce s výhledem na majestátný hrad král a královna slavnostně pasovali děti na rytíře a předali jim truhlu s odměnami. Na boršické faře pak proběhla pravá středověká hostina doprovázená středověkou hudbou, světly svíček, za účasti královské rodiny, rytířů a dvořanů. Vedle pochutnávání si na připravených dobrotách byla součástí večera také výuka středověkých tanců. Celotýdenní táborové úsilí tak bylo náležitě oslaveno společným tematicky laděným veselím.

Táborového programu se děti účastnily s odhodláním a k vytouženému cíli spěly s nadšením a výhradně dobrou náladou. Podařilo se nám během týdne vytvořit společenství kamarádů plné úsměvů a podpory. Vedoucí tímto děkují všem skvělým dětem, které se tábora zúčastnily, rodičům za jejich důvěru, stejně jako těm, kteří s průběhem tábora pomáhali.

Pokud se rádi dozvíte, jak jsme se na letošním táboře měli a chcete zažít příjemné nedělní odpoledne, přijměte pozvání na potáborové setkání, které se uskuteční 4. září v 14.30 hodin na Pastoračním domě P. Antonína Šuránka. Srdečně zveme již nyní na nadcházející lhotský tábor všechny děti, které chtějí zažít společná dobrodružství a poznat nové kamarády. S radostí se těšíme na příští rok!

Lhotská mládež z Ostrožské Lhoty

Fotogalerie